Atvirosios programos modifikavimo pratimas

 

Gintautas Grigas

 

„Kompiuterijos“ birželio mėnesio numeryje paskelbtame konkursėlyje skaitytojams buvo siūloma pabandyti modifikuoti atvirąją elektroninio pašto programą „Mozilla Thunderbird“, kad iš jos meniu punkto Žinynas –> „Mozilla Thunderbird“ žinynas saitas vestų ne į internetinį anglišką žinyną, o į naują lietuvišką, taip pat internetinį, kurio adresas http://ims.mii.lt/thunderbird/vadovas http://ims.mii.lt/thunderbird/vadovas. Sprendimo būdas aiškus: reikia atverti minėtą meniu punktą, pažiūrėti, kokį adresą rodo naršyklė, tą adresą rasti programoje ir vietoj jo įrašyti lietuvišką.

Naršyklė rodo adresą http://www.mozilla.org/support/thunderbird/. Adreso reikia ieškoti programos kataloge „Mozilla Thunderbird“. Tačiau rasti rinkmeną, kurioje būtų eilutė su šiuo adresu, ne kiekvienam pavyko. „Mozillos“ šeimos programų lokalizuojami ištekliai supakuojami į rinkmenas, turinčias prievardį jar. Jos yra chrome kataloge. Lietuvių kalbai skirta rinkmena lt.jar.

Taip pakuojamos Javos programos. Javos sistema rinkmenas su prievardžiu jar atpažįsta, išpakuoja ir paleidžia rastas vykdomąsias rinkmenas. Pakuojama ZIP metodu, todėl JAR tipo rinkmenas galima išpakuoti ir vėl supakuoti bet kuria ZIP pakuokle.

Išpakavus rinkmeną lt.jar, sukuriamas katalogas locale su keliais šimtais rinkmenų. Naudodamiesi bet kuria rinkmenų paieškos programą, tarp jų randame dvi, turinčias eilutes su ieškomu adresu: lt/locale/lt/messenger-region/region.properties ir lt/locale/lt/messenger/start.dtd. Jose esančius angliško žinyno adresus reikia pakeisti lietuviško žinyno adresais pasitelkus kokią nors grynojo teksto rašykle, pavyzdžiui „Užrašinę“ (Notepad), viską supakuoti ir, išjungus programą, nauju paku pakeisti programos kataloge esantį senąjį. Programą paleidus iš naujo, iš jos patenkama jau į lietuvišką žinyną.

Turintieji „Total Commander“ programą šiuos veiksmus gali atlikti paprasčiau, nes iš šios programos galima tiesiogiai apdoroti pakus kaip katalogus: juos atversti taisyti, užversti.

Su šia užduotimi sėkmingai susidorojo ir konkursėlio nugalėtojais tapo Ernestas Lukoševičius (Kaišiadorys), Stasys Lipėnas (Vilnius) ir Stepas Motiejūnas (Vilnius).

Na o tie, kurie konkursėlyje nedalyvavo, žinyną galės pakeisti eidami jau pramintu taku ir taip įgyti atvirųjų programų tobulinimo praktiką.

 

Kompiuterija. 2007, Nr. 7, p. 25

« kiti straipsniai