Diktantas ir rašybos tikrinimo programos

Gintautas Grigas

Parašius Nacionalinį diktantą, iškart prasidėjo diskusijos, kodėl kuris nors sudėtingesnis žodis rašomas taip, o ne kitaip? Norisi pažiūrėti, kaip diktanto žodžius veretina rašybos tikrinimo programos, esančios dviejose daugiausia naudojamose tekstų rengyklėse: „Word 2007“ („Microsoft Office 2007“ pakete) ir „Writer“ („OpenOffice.org“ pakete).

Per pirmąjį turą diktuotam o Vytauto V. Landsbergio tekstui „Senolio pranašystė“ „Word 2007“ programa pastabų neturėjo, o „Writer“ prikibo prie trijų žodžių: neužsisklęsti, taikdarius ir besąs. Ji siūlė juos taisyti taip: neužsisklęsti – neatsisklęsti, neužsklęsti... (iš viso 5 siūlymai); taikdarius – triukšmadarius, šundaktarius, pusdaktarius... (5); besąs – besiąs, esąs, lesąs, beiąs, besys... (13).

Per antrąjį turą diktuotam Renatos Šerelytės tekstui „Kad karas liautųsi“ „Word 2007“ pastabų taip pat neturėjo, o „Writer“ šį kartą vėl nepripažino trijų žodžių ir siūlė tokius jų taisinius: spinduliukai – spindu liukai, spinduliu kai;  žvilgteri – žvilgteli; vidun – vidui, vidus, vidur, viduj.

Buvo įdomu pažiūrėti ir kaip „Word 2007“ reaguoja į programos „Write“ siūlomus žodžius. Iš 30 siūlytų nepripažino tik trijų pusdaktarius, beiąs ir besys. Pusdaktario reišmė aiški, šis žodis yra ir „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“, o kitus du vargu ar kas nors ir iš mūsų pripažintų...

Taigi, diktantas nebuvo lengvas ir rašybos tikrinimo programoms.

 

Kompiuterija, 2008, Nr. 3. p. 47.

« kiti straipsniai