Thunderbird LT lietuviška visuomeninė laida

 

Gintautas Grigas, Tatjana Jevsikova

 

 

Prieš pusantrų metų buvo sulietuvinta elektroninio pašto programos „Mozilla Thunderbird“ pirmoji stabili versija 1.0. Nuo šios versijos keitėsi programos projektavimo, lokalizavimo ir platinimo tvarka – programos pavadinimas „Mozilla Thunderbird®“ ir logotipas tapo registruotais prekės ženklais, buvo priimtos šių prekės ženklų naudojimo taisyklės, šiek tiek ribojančios programos lokalizavimą ir platinimą.

 

Norintiems padaryti ką nors daugiau, nei numato minėtos taisyklės, buvo pasiūlyta išleisti visuomenines laidas (angl. Community Edition), kuriose nenaudojami „Mozillos“ bendrijos registruoti prekės ženklai. Kadangi mes buvome padarę šiek tiek daugiau (parengę išsamesnį žinyną, pakoregavę kai kurias nuostatas), pirmumą teikėme visuomeninei laidai. Sulietuvinome tolesnę stabilią 1.5 programos versiją ir išleidome jos poversijį 1.5.0.4 su užtaisytomis saugumo spragomis, kurios per pastarąjį pusmetį buvo pastebėtos ir taisomos įvairiose interneto programose.

Sulietuvintą programą galimą parsisiųsti iš ims.mii.lt/thunderbird svetainės. Jei kompiuteryje veikia ankstesnė šios programos versija, naują rekomenduojama diegti į kitą katalogą arba prieš tai pašalinus senąją.

Numatytosios nuostatos pritaikytos lietuviškiems laiškams rašyti ir skaityti: nustatyta „Windows-1257“ koduotė, įjungta lietuvių kalbos rašybos tikrinimo funkcija (1 pav. raudona spalva pabrauktas neteisingai parašytas žodis), todėl įdiegus programą nereikia papildomai jos reguliuoti.

 

 

1 pav.

 

Šią programą galima naudoti kaip etaloninę norint patikrinti, ar kitos pašto programos teisingai išsiunčia ir priima lietuviškus laiškus. Atsakomiesiems laiškams nustatoma originalaus laiško koduotė. Jei atsakyme yra ženklų neįtrauktų į originalią koduotę (pavyzdžiui, kai lietuviškai atsakome į rusišką laišką, gautą 8 bitų koduote), programa, prieš išsiųsdama laišką, siūlo pakeisti koduotę į UTF-8, kurioje yra visų pasaulio kalbų rašto ženklai.

Tai ne tik pagalba su išsamiais patarimais pradedančiajam elektroninių laiškų rašytojui, bet ir neblogas pavyzdys programuotojams, kuriantiems ar tobulinantiems pašto programas, mat vis dar taiko programų (pvz., „Microsoft Outlook Express“), kurios apie koduočių neatitikimus nutyli ir išsiunčia sugadintą laišką.

Svarbi programos naujovė – galimybė prenumeruoti RSS naujienas. 2 paveikslėlyje matome Lietuvos radijo ir televizijos savaitės svarbiausias kultūros naujienas.

 

 

2 pav.

 

Galima nustatyti, kad paleidžiant programą būtų tikrinama, ar yra naujų straipsnių, o programai veikiant – kas kiek laiko (minutėmis!) tikrinti, ar atsirado naujų straipsnių, ar rodyti visus straipsnius, ar tik jų santrumpas.

 

 

 

Kompiuterija, 2006, Nr. 7, p. 44.

« atgal