Internetinio raštingumo akcija

Sigita Pedzevičienė

Statistika rodo, kad apie 40 proc. Lietuvos gyventojų vienaip ar kitaip naudojasi internetu, tačiau ne paslaptis, jog mūsų internetinis raštingumas vis dar menkas. Apie tai jau buvo rašyta ketvirtajame „Kompiuterijos“ numeryje, straipsnyje „ Mūsų asmenvardžiai internete“.

Norėdami tiksliau palyginti mūsų ir kaimyninių tautų raštingumą, balandžio mėnesį atlikome eksperimentą: pagal pokalbių programos „Skype“ registracijos duomenis apskaičiavome, kiek klaidų daro įvairių miestų gyventojai, rašydami savo miestų pavadinimus, turinčius raidžių su diakritiniais ženklais.

Eksperimentui „Skype“ pasirinkome dėl jos populiarumo. Visame pasaulyje vienu metu šia programa besinaudojančių žmonių skaičius kartais siekia 10 milijonų. Programa platinama nemokamai, išversta į lietuvių kalbą. Ja galima ne tik keistis tekstinėmis žinutėmis, bet ir kalbėtis balsu, matyti pašnekovą per vaizdo kamerą. Daugelis „Skype“ – nemokamas telefonas ryšiui su visu pasauliu.

Pasirinkome po tris kiekvienos valstybės didesnius miestus, kurių pavadinimuose yra raidžių su diakritiniais ženklais. Gauti rezultatai pavaizduoti grafiškai (100 proc. rodo, kad klaidų nedaroma). Miestų pavadinimai pateikti originalo kalba.


Diagramoje kiekvienos valstybės miestus išdėstėme mažėjančia (pagal prisijungusiųjų prie „Skype“ skaičių) tvarka. Iš diagramos matyti, kad beveik visų mažesnių miestų gyventojai daro mažiau klaidų, nei tos pačios valstybės didesnių miestų gyventojai.

Beveik neklysta danai ir vokiečiai, taip pat estai. Daugiausia klaidų daro klaipėdiečiai, antroje nuo galo vietoje yra rygiečiai. Taigi mes gerokai atsiliekame nuo kaimynų.

Siekdama sumažinti atotrūkį nuo kitų tautų, Lietuvos kompiuterininkų sąjunga rugpjūčio 14 – rugsėjo 11 d. paskelbė internetinio raštingumo akciją. Ji pakvietė klaipėdiečius, šiauliečius ir panevėžiečius palenktyniauti keliant internetinio raštingumo lygį.

Akcijos pabaigoje, rugsėjo 11 d., teisingai miesto vardą užrašiusių šiauliečių procentas padidėjo nuo 22 iki 33, panevėžiečių – nuo 22 iki 29, klaipėdiečių – nuo 12 iki 15 (diagramoje pokytis pavaizduotas kita spalva).

Nors estus, lenkus, danus, vokiečius mums dar reikia vytis, bet norisi pasidžiaugti, kad ši akcija padėjo bent šiek tiek kilstelėti raštingumo kartelę.

 Kompiuterija, 2007 m. spalis, Nr. 10, p. 27.

Matematikos ir informatikos institutas, Informatikos metodologijos skyrius.