~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Lietuvių kalba kompiuteryje

|| Pradžia | Spauda | Renginiai | Mokykla | Žinynas | Žodynai | Literatūra | Svetainės | EN ||


Ši tinklalapių grupė, kurią galima pavadinti nedidele interneto svetaine, skirta programinės įrangos lokalizuotojams ir internacionalizuotojams, konkrečiau – lietuvintojams. Trumpai apžvelgiama lietuvių kalbos situacija kompiuteryje ir kituose skaitmeniniuose įrenginiuose. Pateikiamos nuorodos į kitas svetaines lokalizavimo tematika: informacija apie renginius, įvykius, paskelbta arba spaudai rengiama medžiaga ir pan.

Pateikiama informacija turėtų būti naudinga lokalizuotojams ir programuotojams, rengiantiems programas eksportui, iš dalies ir kompiuterių naudotojams.



Naujienos


Padidėjus publikacijų skaičiui, informaciją apie jas pateikiama skyriuje Spauda.

2019-04-05

Išrinktas gražiausias interneto srities vardas

Šiais metais jau šeštą kartą vyko gražiausio interneto srities (domeno) rinkimai. Juos organizavo Lietuvos kompiuterininkų sąjunga, Valstybinė lietuvių kalbos komisija, KTU Interneto paslaugų centras „Domreg“, VU Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų institutas bei informacinių technologijų įmonių asociacija „Infobalt“. Rinkimams buvo pateikta 11 vardų, turinčių savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. Rinkimai vyko portale „Delfi“. Balsavo 1771 portalo lankytojas. Daugiausia balsų surinko Užventis.lt (20 %). Antrąją vietą užėmė NebūkBeRyšio.lt (17,3 %), trečiąją – Ližė.lt (14,6 %).

Šie metai – Vietovardžių metai. Galbūt dėl to daugelį patraukė nedidelio Žemaitijos miestelio pavadinimas. Tai geras pavyzdys kitiems miestams ir miesteliams. Internetiniame svetainės adrese panaudodami tikrą ir taisyklingai užrašytą savo vietovės pavadinimą, duosite žinią saityno lankytojams apie save.

2019-03-12

Lipdukai lietuviškai kompiuterio klaviatūrai

Kauno Rotary klubas pradėjo platinti lipdukus lietuviškai standartinei klaviatūrai. Juos galima užsisakyti el. paštu čia. Atsiunčiami paprastuoju paštu.


2019-03-11

Savitosios lietuvių kalbos raidės – unikalios ir bendros su kitomis ES kalbomis

Taip pavadintas Agnės Klimaitienės straipsnis, paskelbtas „Gimtosios kalbos“ 2019 m. Nr. 2 p. 23–25. Jame aptariama lietuvių kalbos savitosias raides kitų Europos kalbų savitųjų raidžių kontekste. Pagal dažnumą pirmiausia rikiuojasi š, č, ž, ą, ę, ū..., o iš vien lietuvių vartojamų trijų ė, į, ų dažnesnė ė (matyt, todėl, kad pasitaiko kaitomų žodžių galūnėse). Straipsnį galima rasti čia: http://ims.mii.lt/kalba/failai/Agnė.docx


2019-03-08

Gražiausio interneto domeno (srities) vardo rinkimai

Balsavimui pateikta 11 vardų. Balsuoti galima iki kovo 28 d. čia: https://www.delfi.lt/mokslas/technologijos/isrinkite-graziausia-lietuviska-interneto-varda.d?id=80559363


2019-02-28

Programinės įrangos lietuvinimas 2018 metais

„Veidrodyje“ ir VLKK svetainėje paskelbta 2018 m. padarytų darbų apžvalga. Joje pateikiami monografijos „Lietuviškos informatikos ir kompiuterijos terminijos tyrimai“ septynių skyrių pavadinimai, grafiškai pavaizduotos linukso sistemų vertimo į visas oficialiąsias Europos Sąjungos kalbas apimtys, cituojamos ištraukos iš Vyriausybės patvirtintų Valstybinės kalbos politikos 2018–2022 metų gairių, susijusios su programų lietuvinimu, paminėti kiti darbai.

Straipsnio adresas http://www.vlkk.lt/naujienos/kitos-naujienos/programines-irangos-lietuvinimas-2018-metais


2019-02-05

Ko (ne)nori iš kalbininkų internautai

Tokiu pavadinimu išspausdintas Ritos Urnėžiūtės dešimties puslapių straipsnis „Gimtosios kalbos“ š. m. pirmajame numeryje. Jame analizuojama ką internetinė žiniasklaida rašė apie kalbininkus, kritikuodama ar pagirdama juos už kalbos priežiūrą ir kaip į tuos rašinius raagavo tos medžiagos skaitytojai. Pateikiama daug citatų iš analizuojamų šaltinių.


2019-01-15

Nauja „Scratch“ laida

Skrečas – tai programavimo kalba, skirta programavimo pradmenims mokyti. 2019 m. sausio 2 d. buvo išleista nauja šios kalbos aplinkos laida „Scratch 3.0“ (žr. >>>). Ankstesnės laidos buvo iš dalies sulietuvintos. Reikia tikėtis, kad ir ši laida bus sulietuvinta.


2018-12-12

Studentų apklausa apie kompiuterių ir programų naudojimą

2018 m. spalio–lapkričio mėnesiais buvo surengta nedidelė apklausa apie kompiuterių ir programų naudojimą. Jos tikslas – sužinoti, kokią įrangą tikslinga naudoti LIKS LS organizuojamuose Programavimo savaitės renginiuose. Atsakyti į klausimus buvo pakviestos pirmųjų kursų studentų grupės iš VU MIF, VU KF, Kauno socialinių mokslų, Vilniaus, Šiaulių ir Utenos kolegijų. Apklausoje dalyvavo 133 asmenys. Rezultatai čia.

2018-03-30

Baigėsi gražiausio interneto srities vardo, turinčio savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių, rinkimai. Gauti 454 balsai. Daugiausia balsų gavo šie vardai:

1. Šilinga.lt. 104 balsai. UAB „Šilinga“ Miškininkystės paslaugų bendrovė, teikianti paslaugas privačių miškų savininkams.

2. Nusišypsok.lt. 73 balsai. Laimės rato žaidimas.

3. MėtinisGyvenimas.lt. 66 balsai. „Gyventi galima kitaip. Ramiau, paprasčiau, nuoširdžiau“.

Sveikiname svetainę Šilinga.lt, kurios srities vardas 2018 metų rinkimuose buvo pripažintas gražiausiu.

2018-03-16

Paskelbti gražiausio interneto srities vardo, turinčio savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių, rinkimai. Balsavimui pateikta dešimt vardų: Galilėjiečiai.lt, KakėMakė.lt, Lietuviškai.lt, MėtinisGyvenimas.lt, M-pjūvis.lt, Nusišypsok.lt, Šachmatai.lt, Šamas.lt, Šilinga.lt, Žilvitis.lt. Balsuoti galima iki 2018 m. kovo 29 d.
Balsadėžė.

2017-10-06

Pateikti du nuotoliniai Europos programavimo savaitės renginiai:
1. Mokomės iš klaidų, ne tik savų. Renginio dalyviams siūloma paieškoti klaidų ir kitų taisytinų vietų sulietuvintų programų dialogo languose.
2. Mokomės versti „Facebook“. Transliuojamas filmukas, kuriame aiškinama, kaip versti naudojantis į portalą „Facebook“ įkomponuota vertimo programa.

Išsamiau apie renginius žr. šios svetainės skyriuje Renginiai.

2017-03-30

Paskelbti gražiausio interneto srities vardo, turinčio savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių, rinkimai. Balsavimui pateikti šeši vardai: Ilgasūsas.lt, Kupolė.lt, Mažųjų-valdos.lt, Raštija.lt, Žara.lt, Žiburys-lt. Balsuoti galima iki 2017 m. balandžio 9 d. Balsadėžė.

2017-03-07

Europos programavimo savaitė 2017 m. bus ilga – vyks nuo spalio 7 d. iki spalio 22 d. Bus galima suorganizuoti daugiau ir ilgesnių renginių. Nepraleiskime progos! Išsamiau.

2017-03-02

Apdovanojimai už lietuvių kalbos puoselėjimą. Valstybinė lietuvių kalbos komisija įteikė apdovanojimą prof. dr. Valentinai Dagienei, doc. dr. Gintautui Grigui, dr. Tatjanai Jevsikovai už lietuviškos kompiuterijos srities terminijos kūrimą, terminų žodynų rengimą. Išsamiau.

2017-02-07

Kursas studentams „Programinės įrangos ir interneto svetainių lokalizavimas“. Nuo 2016–2017 m. m. Vilniaus universiteto Kauno fakultete įsteigta nauja mokymo programa magistrantams „Audiovizualinis lokalizavimas“. Minėtą kursą šiems studentams pavasario semestre skaito dr. Tatjana Jevsikova.

2016-10-07

Pažintis su programų lokalizavimu. Tai Europos programavimo savaitės, vyksiančios š. m. spalio 15–23 d. nuotolinė pamoka, kurioje aiškinami pirmieji lokalizavimo žingsniai: kaip tinkamai išversti ekrane rodomus tekstus (meniu, komandų pavadinimus, kompiuterio pranešimus ir kt.) ir, svarbiausia, kaip juos įdėti į programą. Pamokos dalyvis sužinos, kaip tai daroma, suvoks lokalizavimo principus, išmoks lokalizuoti ir koreguoti (tobulinti) jau lokalizuotas nedideles programas ar jų fragmentus.

Šioje svetainėje pamokos dalyvis ras papildomos medžiagos ir galės išsamiau susipažinti su lokalizavimu. Joje yra lokalizuotojui reikalingų žodynų ir kitos literatūros sąrašai, pradėtas rengti Mokyklos skyrius. Svetainė pradėjo veikti nesenai ir pamažu auga. Tikimės kad tai bus gera dirva drauge su ja augti ir lokalizavimu susidomėjusiam šios pamokos dalyviui.

Pamoką galima parsisiųsti jau dabar iš tinklalapio lok-2016. Praktinio darbo užduotis – iš ten pat nuo š. m. spalio 15 d. Lietuvos kompiuterininkų sąjunga geriausių sprendimų autoriui įteiks diplomą, sprendimų apžvalgą ir sėkmingai sprendusių pavardes skelbs savo svetainėje.

2016-10-07

Nuotolinis uždavinių sprendimas: 7 dienos – 14 uždavinių. Tai Europos programavimo savaitės, vyksiančios š. m. spalio 15–23 d., renginys. Jame bus pateikta uždavinių, kurie padės geriau suvokti, kaip duomenys koduojami, saugomi, vaizduojami kompiuteryje, kaip atliekami veiksmai su ženklais ir iš jų sudarytais tekstais. Uždaviniai, ypač tie, kuriuose operuojama su ženklų kodavimu, turėtų būti įdomūs programų lokalizuotojams bei internacionalizuotojams. Yra uždavinių, kurių sprendimas nesudėtingas, bet sprendimo idėja gali ateiti ne iš karto. Jie turėtų sudominti galvosūkių mėgėjus.

Panašūs uždaviniai buvo sprendžiami 2014 ir 2015 metų Europos programavimo savaitėse. Juos kartu su sprendimais galima parsisiųsti iš tinklalapių sprendimai.zip ir sprendimai-2015.zip.

Teorinės medžiagos, naudingos uždaviniams spręsti, galima rasti knygoje „Programinės įrangos lokalizavimas“.

Uždavinių rinkinį bus galima parsisiųsti nuo š. m. spalio 15 d. iš tinklalapio 7d14u-2016.html. Sprendimus reikia išsiųsti iki š. m. spalio 23 d. Lietuvos kompiuterininkų sąjunga geriausių sprendimų autoriui įteiks diplomą, sprendimų apžvalgą ir sėkmingai sprendusių pavardes skelbs savo svetainėje.

2016-07-26

Išleistas naujas kompiuterijos terminų žodynas. Laidykla „Žara“ išleido naują Valentinos Dagienės ir Tatjanos Jevsikovos „Aiškinamąjį kompiuterijos terminų žodyną“. Jame pateikta apie 5 tūkst. terminų. Šis žodynas nuo tų pačių autorių išleisto „Enciklopedinio kompiuterijos žodyno“ skiriasi tuo, kad jis sudarytas pagal terminų žodynų leidybos taisykles – į jį įtraukti tik terminai (jie yra tik daiktavardžiai) ir tikslios jų apibrėžtys be iliustracijų, komentarų.

Šio žodyno skaitmeninis variantas yra interneto svetainėje „Raštija“ (>>>). Jis taip pat įtrauktas į šios svetainės terminų bazę.

2016-05-07

2016 m. Kalbos premijos laureatu tapo doc. dr. Lionginas Pažūsis. Už reikšmingą lituanistinę veiklą – lietuvių kalbos vartojimo viešajame gyvenime puoselėjimą ir skatinimą, akademinio lietuvių kalbos diskurso plėtrą, lietuvių kalbos akademinių darbų vertimą į anglų kalbą ir lietuvių poezijos sklaidą anglų kalba – 2016 m. Felicijos Bortkevičienės Kalbos premija laureatu tapo kalbininkas, vertėjas doc. dr. Lionginas Pažūsis. Išsamiau.

2016-03-10

Gražiausio interneto srities vardo, turinčio savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių, rinkimai. Tai vienas iš Interneto savaitės, vykstančios š. m. nuo kovo 14 iki kovo 20 dienos, renginių. Jo pradžia kovo 17 d. Išsamiau.

2015-10-20

Programų lokalizavimo pamoka Europos programavimo savaitėje. 2015 m. spalio 10–18 d. vyko Europos programavimo savaitės renginiai. Vienas jų buvo skirtas programų lokalizavimui. Pamoką sudarė dvi dalys:

1. Įvadinė paskaita, iliustruota programos „Skype“ lokalizacija. Klausytojai sužinojo kaip rasti, versti ir redaguoti lokalizuojamus tekstus ir čia pat pamatyti rezultatą veikiančioje programoje.

2. Praktinė dalis, kurioje klausytojai analizavo ir testavo kelių lokalizuotų programų tekstus. Tikimės, kad dalį testavimo rezultatų bus galima panaudoti sulietuvintoms programoms tobulinti.

Klausytojai taip pat buvo supažindinti su galimybėmis toliau gilinti lokalizavimo žinias ir kaip įsijungti į lokalizuotojų gretas.

Įvadinės paskaitos medžiagą galima parsisiųsti iš čia.

Ateinanti Programuotojų savaitė bus 2016 m. spalio 17–23 d.



Pastabas ir siūlymus prašytume siųsti šios svetainės prižiūrėtojui Gintautui Grigui.

Lankymų skaičius nuo 2023-03-04