Lietuviška standartinė kompiuterio klaviatūra

Tvarkyklės

Linux. Tvarkyklė platinama su naujesnėmis operacinės sistemos versijomis. Turintys ankstesnes versijas tvarkyklę gali parsisiųsti iš čia.

Windows, Windows 95, Windows 98, Windows 2000. Į šių operacinių sistemų platinimo paketus tvarkyklės neįdėtos. Jas reikia parsisiųsti ir įdiegti vadovaujantis parsisiųstame pake esančiais nurodymais. Pasirinkite reikiamos operacinės sistemos tvarkyklę.
Windows 95
Windows 98
Windows ME
Windows 2000

Windows XP, Windows Vista, Windows 7 – universalus klaviatūros tvarkyklių paketas „kbdlts10“. Lietuviškos standartinės klaviatūros operacinėje sistemoje „Windows XP“ dar nebuvo. Į naujesnes laidas ji jau įdėta. Operacinėje sistemoje „Windows Vista“ ji vadinama „Lietuvių nauja“ (Lithuanian New), o sistemoje „Windows 7“ – „Lietuvių standartinė“ (Lithuanian Standard). Deja abiejose klaviatūrose yra klaidų. Svarbiausia jų – neveikia komandų klavišų deriniai su raidėmis F, Q, W ir X. Todėl siūlome parsisiųsti Vlado Tumasonio parengtą universalų paketą „kbdlts10“, kuriame yra tvarkyklės visoms trims sistemoms (Windows XP, Windows Vista, Windows 7), o taip pat jų 32 ir 64 bitų versijoms. Pakete esanti diegimo programa atpažįsta kompiuteryje veikiančią operacinę sistemą ir įdiegia jai tinkamą tvarkyklę, pavadintą „Lietuvių standartinė 2010“.

Įdiegimas labai paprastas. Reikia išpakuoti parsisiųstą paketą ir paleisti jame esantį failą „diegimas.exe“. Klaviatūra bus ne tik įdiegta, bet ir įtraukta į pasirenkamų klaviatūrų sąrašą, išskleidžiamą užduočių juostos dešinėje.

Tvarkyklė „Lietuvių standartinė 2010“ atlieka visas jai skirtas funkcijas ir, lyginant su esančiomis operacinių sistemų paketuose, turi dar papildomą galimybę ženklams >, < ir – rinkti. Jie išdėstyti trečiajame lygyje ant klavišų Z, Ū, C. Tai sudaro galimybę šiuos ženklus surinkti ir ISO standartų neatitinkančiomis 101 klavišo klaviatūromis, turinčiomis 47 ženklų klavišus (jose nėra ženklų klavišo apatinėje eilėje kairiau raidės Z).

Pasirenkamų klaviatūrų sąraše liks ir ankstesnės jame buvusios klaviatūros. Kadangi ši klaviatūra visiškai pakeičia kitas prieš tai jame buvusias lietuviškas klaviatūras, tai pastarąsias iš šio sąrašo galima išbraukti.

Mac OS X. Į šios operacinės sistemos platinimo paketus tvarkyklė neįdėta, ją reikia parsisiųsti. Išpakavus failą, jo turinį reikia sudėti į „/Library/Keyboard Layouts“ (išdėstymas bus pasiekiamas visiems kompiuterio naudotojams), arba „/Users/NAUDOTOJO_VARDAS/Library/Keyboard Layouts“ (bus pasiekiamas tik vienam naudotojui).

Mac OS X


Kirčiuotų raidžių klaviatūros tvarkyklės

Galima parsisiųsti iš VLKK tinklalapio Palemonas.


Fonetinės klaviatūros tvarkyklės

Rusišką arba ukrainietišką fonetinės klaviatūros tvarkyklę, kurioje raidžių išdėstymas atitinka lietuviškos standartinės klaviatūros raidžių ir kitų ženklų išdėstymą, galima parsisųsti iš šios svetainės tinklalapio.