Švietimo informacinių technologijų centro
kompiuterinis leidinys ne tik mokytojams Veidrodis
----------------------------------------------------
Informacinės technologijos
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
2007 m. gruodžio 7 d.
LIETUVIŠKI RAŠMENYS MOBILIŲJŲ TELEFONŲ ŽINUTĖSE
Gintautas GRIGAS
Bendrinėje kalboje žinute vadinamas trumpas pranešimas apie įvykį, faktą, pavyzdžiui, Šiandien namie būsiu tik po pietų, Ar nepamiršai skėčio?.
Telekomunikacijose žinutės paprastai siunčiamos mobiliaisiais telefonais (dar vadinamos SMS žinutėmis), jomis keičiamasi pokalbių programose. Nuo elektroninių laiškų skiriasi tuo, kad paprasčiau apipavidalinamos (neturi antraščių ir pan.), jomis keitimasis informacija būna operatyvesnis, negu elektroniniais laiškais.
Kalbėsime apie tik apie tekstines žinutes, nes jose svarbu taisyklingai panaudoti lietuviškus rašmenis.
* Žinutės mobiliuosiuose telefonuose
Žinučių, parašytų įvairiomis kalbomis, persiuntimui mobiliųjų telefonų tinklais techninių kliūčių nėra. Įvairių kalbų žinučių rašymą mobiliuosiuose telefonuose reglamentuoja tarptautinis standartas ETSI ES 202 130.
Jame kiekvienai kalbai apibrėžiama po du raidžių rinkinius: A ir B. Į rinkinį A įtraukiamos tai kalbai privalomos raidės, o į rinkinį B papildomos, paprastai vartojamos svetimžodžiams parašyti.
Lietuvių kalbai skirtoje standarto dalyje rinkiniui A priskirtos visos 32 lietuviųkalbos abėcėlės raidės, o rinkiniui B raidės Q, W ir X.
Lietuviškos abėcėlės raidės telefonuose, turinčiuose 12 klavišų, išdėstomos dvejopai.
1. Visos lietuvių kalbos abėcėlės raidės, išskyrus Y, dėstomos pagal abėcėlę. Po klavišo raidžių grupės eina skaitmuo, o po skaitmens čia neparodytos kitų kalbų (latvių, vokiečių) raidės su diakritiniais ženklais (Nokia telefonuose).
2: AĄBCČ2
3: DEĘĖF3
4: GHIĮ4
5: JKL5
6: MNO6
7: PQRSŠ7
8: TUŲŪV8
9: WXYZŽ9
[Veidrodžio leidėjo pastaba: Nokia yra padariusi klaidą ir 7-o klavišo reikšmių seka yra tokia: PQRS7ŖŠ (čia Ŗ latvių kalbos abėcėlės raidė).]
2. Lietuviškos raidės su diakritiniais ženklais išdėstytos ant tų pačių klavišų, kaip ir pirmame variante, tik nukeltos po skaitmenų. (Šis
išdėstymas apibrėžtas minėtame standarte, vartojamas Siemens ir kt. gamintojų telefonuose.)
2: ABC2ĄČ
3: DEF3ĘĖ
4: GHI4Į
5: JKL5
6: MNO6
7: PQRS7Š
8: TUV8ŲŪ
9: WXYZ9Ž
Didelio skirtumo tarp abiejų išdėstymų nėra. Tačiau daugelis pirmenybę teikia pirmajam būdui dėl to, kad raidės dėstomos pagal abėcėlę ir po skaitmenų galima įterpti kitų kalbų raidžių.
Tai įvertinęs Lietuvos standartizacijos departamentas minėto standarto ETSI ES 202 130 rengėjams yra nusiuntęs siūlymą pakoreguoti standartą (žr. http://www.likit.lt/?i=rasmenys/etsi_pastabos).
Telefonų būna skirtų vienai ar kelioms kalboms. Ant klavišų paprastai būna išgraviruotos tik pagrindinės lotyniškos raidės, pvz., ABC. Todėl iš telefono išvaizdos negalima nustatyti, ar į jį įtraukta lietuvių kalba.
Teoriškai viskas gerai. Tačiau dėl lietuviškiems rašmenims nepritaikytų ir su kitokiais defektais telefonų antplūdžio į Lietuvą dažnai žinutės rašomos šveplai. Lietuvai netinkamais telefonais prekiaujama iki šiol.
Pagal tinkamumą susirašinėjimui telefonus galima suskirstyti į tris grupes.
Tinkami. Galima surinkti visas lietuvių kalbos abėcėlės raides, o telefonas teisingai jas išsiunčia.
Apgaulingai netinkami. Galima surinkti lietuviškos abėcėlės raides, bet prieš išsiunčiant žinutę raidės su diakritiniais ženklais sugadinamos.
Atvirai netinkami. Lietuviškos abėcėlės raidžių surinkti negalima.
Prieš įsigyjant telefoną svarbu patikrinti ne tik, ar jame galima surinkti lietuviškos abėcėlės raides, bet ir įsitikinti, ar jas teisingai išsiunčia, pavyzdžiui, išsiųsti žinutę ačiū sau pačiam. Jeigu gausite ačiū, telefonas tinkamas, jei aciu netinkamas.
Gautas žinutes teisingai rodo visi 1 ir 2 grupės telefonai ir beveik visi 3 grupės telefonai. Todėl lietuviškas žinutes galima drąsiai siųsti visiems, o jeigu kas atsilieps, kad negali perskaityti, tai tam galima patarti, kad pasenusį telefoną laikas pakeisti šiuolaikiniu. Ką daryti netyčia įsigijusiam apgaulingai netinkamą telefoną?
Tiesus kelias pareikalauti telefonų priežiūros tarnybą, kad defektą ištaisytų. Jis yra telefono programinėje įrangoje ir tą padaryti nesunku paprasčiausia defektuotą programinę įrangą pakeisti teisingai veikiančia.
Kompromisinis kelias tam tikrais veiksmais užblokuoti į telefono programinę įrangą sąmoningai įdėtą komponentą, gadinantį lietuviškas raides su diakritiniais ženklais.
Tai galima padaryti taip. Jeigu telefone yra galimybė siųsti rusiškas žinutes, pakanka į lietuvišką žinutę įterpti bent vieną rusišką raidę (geriausiai tokią, kurios išvaizda sutampa su lotyniška, pvz., a, e) ir aparatas nepajėgs sugadinti lietuviškų raidžių. Jeigu aparatas tokios galimybės neturi, reikia ką nors iš turinčių aparatą su minėta galimybe paprašyti, kad atsiųstų žinutę su rusiškomis raidėmis, tą žinutę išsaugoti ir jos raides panaudoti rašant naujas žinutes.
* Žinučių siuntimas iš interneto
Yra interneto paslaugų teikėjų, persiunčiančių jų tinklalapyje surinktas žinutes į mobiliuosius telefonus. Pateikiame mums žinomų svetainių adresus.
https://savitarna.omnitel.lt. Žinutės išsiunčiamos teisingai. Svetainėje numatytas dar vienas siuntimo būdas tiesiai į telefono ekraną. Deja, juo išsiųstos lietuviškos žinutės sugadinamos. Todėl kol kas šis būdas nenaudotinas.
Dar pora svetainių, kurios teisingai išsiunčia tik mažąsias raides, o didžiąsias sugadina:
Deja, yra Lietuvoje veikiančių paslaugų teikėjų, kurie skelbiasi, esą išsiunčia žinutes į mobiliuosius telefonus, tačiau jų tinklalapiuose lietuviškų žinučių išvis negalima surinkti arba išsiunčiant jos sugadinamos.
Išvardysime keletą tokių paslaugų teikėjų: http://sms.verslumas.lt
http://www.gsms.lt
http://www.frype.lt
http://www.demasport.lt
http://www.sms4you.lt
http://www.zinute.net
Be abejo, yra ir daugiau čia nepaminėtų svetainių žinutėms išsiųsti.
Žinančius daugiau adresų (nesvarbu, tinkamų ar netinkamų), prašome pranešti elektroniniu paštu <likit'et'ktl.mii.lt>, kad juos būtų galima įtraukti į svetainėje http://www.likit.lt skelbiamus tinkamų ir netinkamų svetainių sąrašus.
Daugiau informacijos apie žinučių siuntimo problemas galima rasti straipsniuose:
R. Umbrasas. Kada telefonais susirašinėsime lietuviškai? (http://papartis.infoseka.lt/elpaliet/telefonai.html).
S. Pedzevičienė. Ruošiame karstus, ateikite! [apie mobiliųjų telefonų defektus] (http://ims.mii.lt/ims/asmen/sp/LA-06.html).
G. Grigas. Geriau būtų, kad telefonai su defektais nebūtų pardavinėjami (http://ims.mii.lt/ims/asmen/gintas/publ/gg06-telefonai.html).
G. Grigas. Sugedęs ar sugadintas telefonas ( http://ims.mii.lt/ims/asmen/gintas/publ/gg07-telefonas.html).
A. Juškevičienė. Lietuvybė SMS žinutėse
( http://ims.mii.lt/ims/asmen/gintas/publ/aj07-SMS.htm)
_______________________________________________
Konferencija Veidrodis
Norėdami atsisakyti, rašykite adresu veidrodis-unsubscribe@konferencijos.lt